U nedjelju je na rasporedu 31. po redu brdska trka Boroša, temeljna hrvatska trka planinskog trčanja, prvi put održana još daleke 1990. godine, kada se dobar dio ovogodišnjih učesnika još nije rodio. Točnije, njih 160!
Boroša je ove godine ujedno i 18. pojedinačno i 16. ekipno prvenstvo u planinskom trčanju, a lako moguće i posljednje, obzirom da dolazi do velikih promjena na svjetskoj sceni u ovoj disciplini i u krovnoj organizaciji WMRA, samim time i u WA (donedavno IAAF). No, to ne znači da će planinsko trčanje nestati s atletske scene, već da će vrlo vjerojatno dobiti jednu novu formu: klasično planinsko trčanje se mijenja u jednu novu disciplinu – vertikal, što znači kraća i ekstremnija staza, bez nizbrdica i ravnih dijelova; dok će se planinsko trčanje na duge staze isto tako vjerojatno ubuduće zvati kratki trail, uz iste ili vrlo slične gabarite, ali to smo znali i do sada da se radi praktički o paralelnim disciplinama.
Ono što je trenutno najbizarnije je to da smo na samom zalasku karijere ove lijepe atletske grane imali konačno i jedan pravi i dugo očekivani bum, obzirom da je za ovo prvenstvo prijavljen nevjerojatan broj od 283 učesnika, a dosadašnji rekord svih ovih 18 godina je čak četiri puta manji – 67!?
Obje su konkurencije prepune i imenima raskošne, tako da ćemo konačno gledati jednu vrlo ozbiljnu i neizvjesnu planinsku bitku za državne trofeje. Pa pođimo redom:
Muškarci: Ova će konkurencija biti najzanimljivija. Ima pun kufer odličnih trkača, gotovo sve što se nudi na našoj sceni, praktički preslika nedavnog prvenstva u polumaratonu (prvih šest). Međutim, glavni favorit će biti tek 16. s polumaratonskog prvenstva, okrunjeni hrvatski kralj brda Nikola Špoljar. Naime, staza Boroše je takva da kombinira cestovno i planinsko trčanje u vremenskom omjeru pola/pola, uz opasku da se na brdu rade veće razlike, što Nikolu gura u prvi plan. Da li će mu i koliko do ulaska u strmu planinarsku stazu Leustek pobjeći Bratulić, Miškulin, Dračar, Svalina, Rubinić, Hladnik i ostali i kojom će ih dinamikom Nikola stizati i smanjivati razliku čini ovu trku maksimalno uzbudljivom. Vrlo lako da će se pobjednik odlučivati ispod vučnice, na zadnjem ozloglašenom usponu prije vrha. U trci je 159 trkača, dosadašnji rekord je 46, Visočica iz 2010 godine.
Ekipna muška konkurencija: Svi su Zagorci zajebani na brdu, a kad su Zabočani već uzeli postolje na polumaratonu, sigurno će na Sljemenu napasti i najvišu stepenicu. Uglavnom, polumaratonsko postolje iz Osijeka (Agram, Svetice, Zabok) vrlo vjerojatno identično i na Boroši, ali s drukčijim rasporedom. Čak 23 muške ekipe su u konkurenciji, što je također rekord s ekipnih državnih prvenstava, postignut na Ivančici 2016, kad je bilo tri puta manje, samo 8.
Žene: Individualna kvaliteta Matee Parlov i Ane Štefulj sa ravnog gotovo će se sigurno pretočiti i ovdje na brdu, pa će se ostale cure najvjerojatnije boriti za broncu, a to će biti neizvjesno jer je u konkurenciji njih 10-ak. I ovdje dolazi sve najbolje iz Osijeka (od prvih 10 nema samo Vukančić), a za zadnju stepenicu postolja konkuriraju sve, s time da osječki poredak mogu pomutiti cure koje više voze bicikl (Bonačić, Blažević) ili kojima brdo više leži jer su češće na njemu (Jurišić, Kopić), tipujem na Šrut, lakša je i verziranija na brdu. U trci je 85 cura, dosadašnji rekord od lani je bio 27.
Ekipna ženska konkurencija: Vrlo vjerojatna fotokopija osječkog postolja (Agram, Svetice, Sljeme, Fit), s time da Agramu fali Vukančić, da Parlov neće toliko dominirati, da je Sljeme na brdu jače, pa bi shodno tome moglo bit gušće, samim time i neizvjesnije. I ovdje naravno rekord, 14 ženskih ekipa je u konkurenciji, dosadašnji rekord također star 5 godina (Ivančica 2016), kad ih je bilo 8.
Juniorska konkurencija: Imamo rekordan broj klinaca u trci – 39, od čega 22 juniora i 17 juniorki. I to je sve, fluktuacija je prevelika da bih mogao predvidjeti bilo što, uglavnom sve neki novi klinci, praktički bez iskustva na brdu, članovi stadionskih klubova Agram, Mladost i Zagreb.
Sve u svemu, debeli rekordi po svim mogućim statističkim brojkama, a kuriozitet je da bi Agram vrlo lako mogao dodati još jedan, po prvi put u povijesti ove discipline, i pobrati sve 4 ekipne pobjede, a najteže će do nje doći u muškoj seniorskoj konkurenciji.
Startna lista Boroša PH