Na 18. Ljubljanskom maratonu nastupila su 43 Sljemenaša (21 na maratonu + 22 na polumaratonu). Očekivano, najuspješnija je bila Veronika, koja je zauzela 8. mjesto u ženskoj konkurenciji, a ispred nje su samo po 3 Kenijke i Etiopljanke i slovenska prvakinja u maratonu Žana Jareb. Veca je u svom 78. po redu maratonu postavila novi osobni rekord 2:59:02 i na taj način postala 11. Hrvatica u povijesti koja je maraton završila za manje od 3 sata. Zanimljivost je u tome da od tih 11 su čak 5 cura iz Sljemena (Jeannette Vrga, Nikolina Šustić, Antonija Orlić, Ingrid Nikolesić, Veronika Jurišić).
Od onih koji su u Ljubljani trčali maraton više od pola je postavilo svoje osobne rekorde, pa kad zbrojimo zagrebačke rezultate, imamo sljedeći sljemenski rezime u zadnja dva tjedna: 49 otrčanih maratona, od čega 33 osobna rekorda! Što je, po meni, rezultat jedne zaista dobre zimske baze, koja u pravilu svoje prave plodove daje tek na jesen. A svi znamo da što je zima gora da su pripreme bolje 🙂 Inače, dobre zimske bazne pripreme je obilježje ovog kluba, temelj konstantnog napretka.
Odlične trke i svoje osobne rekorde postigli su Stjepko Jančijev, Željko Matić i Saša Breznik, koji su sasvim fino zagazili u svoje četrdesete. Međutim, tu je i novi val mladih cura (Marijana Bojić s 22 i Vjera Omrčen s 28 godina), školarke koje su došle iz Brooks Running Teama i ostvarile super nastup u Ljubljani.
Kad smo već kod Ljubljane, par riječi o gradu. Prvi put sam bio nešto duže, a da nisam došao pred trku i otišao odmah poslije. Centralni dio grada je fantastičan, uska gradska jezgra oko Ljubljanice podsjeća na Paris, prepuna je događanja, šetnica, lijepo i sa stilom uređenih dućana, kafića, trgova, tržnica i to u jednoj 2-3 kilometra širokoj pješačkoj zoni. Zagreb nikada neće imati taj šarm, dok god auti voze podno katedrale, par metara od Trga, a tramvaji baš moraju prolaziti preko njega.
No, ta razlika u općoj kulturi automatski se reflektira i na onu sportsku, što smo imali prilike vidjeti i doživjeti od strane Ljubljančana koji su po cijeloj stazi napravili fantastičan štimung i atmosferu dostojniju i nekog puno jačeg svjetskog maratona. Stoga, ne čudi velika navala hrvatskih trkača na Ljubljanu, kojih je ove jeseni bilo čak 636 (Italija 262, Srbija 222, Austrija 102). Daleko najbrojnija skupina je ipak naša, koja je, kombinirana od strane Sljemenaša i Brooksovaca dosegla brojku 102, koliko i cijela susjedna Austrija :)!!
Organizacija je bila odlična, svake godine je vidljiv napredak. U biti, pravi, uvjetno rečeno propust, su imali tek po završetku trke, prilikom objave rezultata, koja je kasnila dobrih dva dana. Uz objavu liste, ubuduće bi organizator ovako brojne utrke morao imati i tražilice po nekim osnovama, prvenstveno nacionalnoj.
I još par riječi o fenomenu staze, obzirom da je neizbježna usporedba sa zagrebačkom. Pričajući s drugim trkačima na temu zašto vole više ljubljanski od zagrebačkog maratona, većina kaže zbog staze?! Po meni je staza ljubljanskog maratona najlošiji dio cijele priče. Za ovaj broj učesnika je preuska i prezavojita, što stvara usporavanja i čepove, koji pak utiču na samu izvedbu (jurnjava, slalomi, tučnjave na okrepama, višak metara itd), zatim je i poprilično neatraktivna jer dobar dio ide preko livada, kroz šumu, uz prugu, kroz stambene blokove, a samo par kilometara oko startno/ciljne zone kroz Dunajsku i Slovensku ulicu je, isto tako uvjetno rečeno, atraktivno. Ono što ovu trku čini posebnom je ipak atmosfera uz stazu, ali to nije isti pojam kao staza. Da Zagreb na svoju stazu ima ljubljansku atmosferu, onda bi to bila kudikamo drugačija i pozitivnija priča. Ali to je već nešto u domeni zašto uz Manduševac prolazi jedanaestica!
U prilogu je klupska rang-lista AK Sljeme u maratonu, koja sad već broji 221 dušu 🙂
Rezultati Sljemenaša iz LJubljane, maraton:
- Veronika Jurišić 2:59:02 PB
- Stjepko Jančijev 3:05:44 PB
- Željko Bradarić 3:26:14
- Hrvoje Huznić 3:26:54
- Željko Matić 3:29:05 PB
- Senka Senković 3:31:17
- Saša Breznik 3:31:22 PB
- Aleksandar Ortynski 3:37:43
- Goran Pacak 3:42:01
- Marijana Bojić 3:42:52 PB
- Vjera Omrčen 3:43:47 PB
- Sven Hrastnik 3:48:14 PB
- Paula Vrdoljak 3:53:45
- Stanislav Bergant 3:53:52
- Željko Šaronja 3:54:10
- Jure Kozina 3:56:09 PB
- Karmen Stupin 4:00:00 PB
- Robert Petrovečki 4:13:50
- Vanja Palić 4:25:43
- Damir Leskovšek 4:26:27
- Zoran Orešković 4:31:27
- Safet Čučuk 5:15:00 PB
Polumaraton:
- Vlado Končar 1:30:35 PB
- Vanja Maksimiljanović 1:36:53
- Slaven Dobrić 1:39:17
- Zoran Kalinić 1:40:03
- Andrij Petar Bošnjak 1:42:07
- Lidija Škec 1:44:39 PB
- Kristina Kljaić 1:45:11
- Damir Hutinec 1:45:38
- Mirela Ljevar 1:52:12 PB
- Ranko Goronja 1:55:18
- Dragan Janković 1:55:55
- Ingrid Nikolesić 1:55:55
- Tomislav Harapin 1:55:59
- Sandra Ferenčak 1:58:27
- Gordana Novački 2:01:20
- Sonja Šmitran 2:02:33
- Alen Špoljar 2:09:30
- Maja Petrlić 2:09:31
- Zoran Filipović 2:11:59
- Danijel Gulin 2:15:36
- Žana Rajić 2:17:41
- Danijel Cessare 2:24:09
i sven hrastnik je popravio pb u ljubljani za 4 min. tako da i njega možeš staviti na listu pb-ovaca
čestitke svima, naročito veci 🙂
A mojih 1:44:17 nije dobro za klupsku listu. 🙁
čestitam svima na ovako lepim rezultatima!
ali i oni koji nisu istrčali osobne rekorde, zaslužuju da budu
opevani, jer su dali 120% od svojih mogućnosti…
ovaj blog je o njima 🙂
http://s-ant.blogspot.com/2013/11/dan-tri-ljubljanska-mucenika.html
Veseli me da ste sosedi tako radi v Ljubljani. Hvala za lepo pisanje in pozitivno kritiko. Vseeno moram pojasniti, glede rezultatov, ker je očitno, da ne veste ozadja, zakaj so bili rezultati v celoti objavljeni šele po drugem dnevu. Če ste opazili kar ne dvomim ste so bili rezultati on line takoj. Na velikem semaforju-screenu so bili rezultati objavljeni za vse, takoj in skrolani, prav tako smo vse rezultate obešali v paiprnati obliki na dveh info točkah ter na vseh ekranih po prizorišču. Tudi rezultati so bili takoj po prihodu tekmovalca na vmesnih časih in cilju poslani preko GSM na številke mobilcev. Na netu so bili prav tako objavljeni rezultati takoj , vendar je bilo potrebno malo več klikanja. Zakaj je bilo tako pa samo na kratko. ČGP Delo (največji slo. časnik) nam je hotel brez dovoljenja ukrasti rezultate iz neta in jih objaviti v prilogi. Nič nebi bilo narobe, če ta isti časopis nebi odstopil od sponzorstva tik pred zdajci in s to potezo (piratskim marketingom) škodoval organizatorju, ki je v zadnjem hipu reševal objavo vseh rezultatov v konkurenčnem časopisu Dnevnik. Pogodba z nami in ČGP Dnevnikom je bila ekskluzivna objava vseh rezultatov in v primeru kraje bi bil Delo prvi, ki bi objavil vse rezultate. To pa smo lahko preprečili le tako, da nismo na standardni način objaviliu rezultatov na netu, temveč v segmentu po 10 rezultatov na strani. Strinjamo se da je bilo to moteče za udeležence ampak če smo hoteli reševati situacijo smo bili primorani na tak način zaščititi sebe.
Vse kar se je dogajalo zaradi navedenega ni opravičila, pa vendar se v imenu organizatorja opravičujemo. Ni nam prijetno razlagati zakaj je bilo tako, ampak vseeno sem dolžan opravičila, pa čeprav šele sedaj. Če bi prej zasledil to kritiko, bi vam že odpisal in odgovoril na vaše kritike.
Še kar se tiče trase in štartov. Ljubljana ni Zagreb in nima takšnega prostora, ki bi lahko omogočil kar ste primerjali s Zagrebom. Vseeno smo s načinom štartov (intervalni štarti ) preprečil kar ste navedli. Morda je bilo po nekod malo več “gužve”, vendar ne takšna da bi vplivala na rezultat posameznikov. Če ste se pravilno postavili v bokse ( glede na predvideni čas tekača na 42 nali 21 ali 10km) potem zagotovo nebi bili ovirani kot pišete. Pa nič zato..Tudi drugi maratoni v svetu imajo enak problem kot mi, pa čeprav imajo avenije in širine cestišč za deset naših Dunajskih in Slovenskih cest. Morda bo naslednje leto lažje, ko boste že vedeli kam in v katero cono se morate postaviti na štartu.
Zadnji maraton je bil v vseh pogledih fantastičen, pa ne zato, da bi se hvalili, ampak zato, ker ga tekači sprejemajo kot naravnega , srčnega, in prijetnega tako na progi sami kot ob njej. Tudi predlanski v snegu je dokaz, kako čutimo vsi organizatorji kot tekmovalci Ljubljanski maraton. Tudi našim sosedom (Zagrebom) privoščimo to kar doživljamo mi in s sodelovanjem, ki ga imamo upamo, da bo prišel na enak nivo kot je Ljubljanski..
Vesel sem, da sem našel ta vaš tekst in da sem vam lahko na kratko odgovoril na vaše pisanje. Za kolaček k letošnjemu 19. pa naj vam povem, da bo proga nova in da bo 42km v enem krogu. Ne bo sicer tako lahka kot je bila dosedanja, pa vseeno upam, da boste uživali in da bo to nova izkušnja za obe strani; našo kot organizatorja, in vašo kot udeleženca…Ljubljana je majhno mesto in težko je najti traso, ki bi bila primerna za vse ? Eni imajo radi zelenje, eni široke ceste, eni pa uličice in zanimive predele. Vsem ne moremo ustreči, trudimo pa se, da bi bila kar najlažja, zanimiva, pestra; skratka atraktivna.
Se opravičujem ker pišem v slovenščini, ampak upam, da boste razumeli naš jezik toliko, da boste lahko povzeli vsebino mojega odgovora..Lahko bi sicer pisal v hrvaškem jeziku, ampak nisem čisto prepričan, če bi bil bolj prepričljiv kot v slovenščini.
Srečno in nasvidenje letos v oktobru !
Direktor LM in Timinga Ljubljana Gojko ZALOKAR